Elektřinou to začalo. Nyní si české domácnosti připlatí i za plyn

Průměrná česká domácnost vydává podstatnou část příjmů za bydlení. Kromě nájmu jde především o energie a vodu. A zatímco v minulých letech elektřina a plyn spíše zlevňovaly, nyní se musí uživatelé připravit na opačnou situaci. Doby příznivých cen jsou zřejmě u konce.

Elektřina již letos zdražila, ovšem tím navýšení výdajů neskončilo. Následovat bude také plyn, jehož velkoobchodní cena stoupla zhruba o třetinu. Jedná se o celosvětový trend a české domácnosti ho pocítí také, byť se zpožděním.

Plynaří Olomouc z EKOMPLEXu upřesňují, že jako první zdražují menší dodavatelé. Za zmínku stojí například zákazníci firmy Skautská energie, která se vždy „chlubila“ velmi levnou energií. Ti si příští rok za 2000 kubíků plynu připlatí o téměř 4 tisíce korun více než letos. Stále však patří k těm levnějším distributorům.

Na náš dotaz, zda jde o výjimečnou záležitost, instalatér Olomouc uvedl, že Skautská energie rozhodně není jediným dodavatelem, který chystá zdražení. V případě větších firem mohou klienti očekávat určitou prodlevu. Subjekty budou dodávky plynu dotovat a ceny navýší až později – touto taktikou se pravděpodobně vyhnout výrazné migraci zákazníků.

Změnu ceníků již ohlásili menší distributoři jako Blue Gas, Ecentre, Energofin a částečně i Bohemia Energy. Zpravidla jde o firmy, které si nevyjednaly fixní podmínky pro dodávky plynu na delší dobu a nyní jsou nuceny nakupovat za aktuální ceny.

Podle energetického experta Jiřího Gavora (šéf asociace ANDE) by zdražení plynu nemuselo být razantní. Podle jeho odhadů si české domácnosti připlatí kolem sedmi procent. S ohledem na predikci budoucího vývoje by uživatelé plynu měli zvážit např. pořízení modernějšího kotle.

Komentáře