Proč si dnes mladí namísto hypoték pronajímají byty?

byt
Generace tzv. „mileniálů“ je mimo přemíru času strávenou na sociálních médiích známá také pro preferenci pronájmů oproti hypotékám. Nemusí to vždy znamenat, že by si hypotéku nemohli dovolit, častokrát pronájmům dávají přednost z jiných důvodů.

1. Ještě nezakládají rodinu

Dávno jsou pryč časy, kdy se Češi osamostatnili průměrně mezi 20 a 24 lety. Chtějí si užívat svobodného mládí a tím pádem se protahuje i pořízení vlastního bydlení. Koneckonců i ta hypotéka se mnohem lépe splácí ve dvou, tak kam spěchat?

2. Prodloužené studium

Stále více Čechů ve svém vzdělávání pokračuje i po ukončení povinné školní docházky. V generaci lidí mezi 55 a 65 lety má titul jen 11 %, v generaci mileniálů se jedná již skoro o každého čtvrtého člověka. Touha po delším studiu se pak také odráží na odkládání vstupu na pracovní trh a tím pádem potřebě či dokonce možnosti si hypotéku vůbec sjednat.

3. Neví, kde se usadí

Migrace mladých do větších měst není ojedinělé pro Českou republiku. Stěhují se tak za lepším kulturním životem, volnočasovým využitím nebo vzděláním, což jim život v malých městech nemůže v takovém měřítku nabídnout. Mileniálové jsou také náchylnější k častější změně zaměstnavatele či dokonce oboru, ve kterém působí. Tedy to, že ještě „neví, co bude“ také výrazně přispívá tomu, proč si neberou hypotéku na dům, o kterém neví, jestli v něm budou za 5 let bydlet.

4. Výhodnost hypotéky versus pronájmu

Realitní bublina a neustálé nafukování cen nemovitostí je jedním z dalších celosvětových problémů, který má do jisté míry efekt na chování mileniálů na realitním trhu. Jestli se vyplatí byt koupit nebo pronajímat záleží hodně na průměrné ceně bytu a pronájmu v daném regionu. Například v Mladé Boleslavi v roce 2007 stál průměrný byt 1 747 000, což při hypotečních splátkách na 20 let vychází na 11 462 měsíční hypotéky oproti tehdejšímu průměrnému pronájmu 8092. Průměrná cena bytu 1+1 v Mladé Boleslavi je dnes 3 320 000, tedy téměř dvojnásobná, zatímco pronájem bytu v Mladé Boleslavi vzrostl „jen“ na průměrných 12 000.

Komentáře