Nové plíce vašeho domu

Mít vlastní dům je nejen radost, ale především starost. Majitelé by se měli s největší precizností starat o to, aby byla nemovitost v technicky dobrém stavu, byla hospodárná a měla takzvaného „zdravého ducha“. K tomu pomáhá efektivní recyklace vzduchu, aneb dům musí neustále dýchat.

Za plíce domu bývala odjakživa považována okna. Tisíciletá praxe ale bere za své, co spatřil světlo světa projekt rekuperačních jednotek. Rekuperační jednotky symbolizují řízené větrání. Rekuperace neboli regenerační větrací systém, znamená pravidelnou výměnu vzduchu za pomoci zpětného zisku tepla.

Instalace bez komplikací

V rámci decentrálního větrání jsou instalovány větrací jednotky do obvodové zdi budovy a není zapotřebí provádět žádné komplikované potrubní rozvody. Tyto větrací jednotky jsou řízeny centrální řídicí jednotkou – regulátorem, díky které lze nastavit nejen intenzitu větrání dle aktuální potřeby. Takzvané větrání s regenerací má nižší provozní náklady, jednoduchou údržbu a velice tichý chod.

Nepřetržitý provoz

Z hlediska kapacity platí, že jedna větrací jednotka zvládne vyvětrat 20 m2 (50 m3) obytné plochy.  Větrací systém je koncipován pro nepřetržitý provoz, kterému je uzpůsobena i životnost ventilátoru a spotřeba elektrické energie. Větrací jednotky nepůsobí tepelné mosty a své využití mají i v létě. Větrací systém v letním období částečně ochlazuje přiváděný horký vzduch a působí jako přirozená klimatizace. V nočních hodinách se doporučuje přepnout větrací systém do režimu trvalého větrání, kdy se nasává chladnější noční vzduch do ložnice a dětských pokojů a nahřátý vzduch z obýváku či kuchyně se odvádí pryč.

Řízení větrání se stalo trendem v hospodárnosti se vzduchem a úsporou energií. Decentrální větrání je vhodné pro všechny rodinné domy, kanceláře a administrativní budovy, chaty i chalupy. Na pořízení rekuperačních jednotek lze použít dotační program Nová zelená úsporám.

Komentáře