Jak funguje ostrovní dům – a je off-grid bydlení pro každého?

Pojmem „ostrovní dům“ nemáme na mysli stavbu na tropickém ostrově, ale objekt, který není napojený na inženýrské sítě. Bydlení, které se obejde bez „cizí“ elektřiny, plynu, vody a kanalizace, se též nazývá „off-grid“ a v České republice je zatím spíše výjimkou. Přesto zájem o něj stoupá a průběžně se objevují další úspěšné realizace, jež důmyslným konceptem vyráží dech.

Cesta za nezávislostí nabízí výhody i nevýhody

Myšlenka energeticky soběstačného bydlení rezonuje v určitých společenských skupinách již poměrně dlouho, v poslední době se však o možnosti off-grid domů začínají zajímat i lidé, kteří se doposud získáváním energií nijak zvlášť nezabývali. Může za to aktuální socioekonomická situace v čele s rostoucími cenami dodávek plynu a elektřiny.

Ostrovní dům je koncipován tak, aby mohl fungovat samostatně. Nepotřebuje přípojku elektřiny, vody či kanalizace. Tím spíš je ale v rámci projektu kladen důraz na detaily – stavebník nesmí podcenit vůbec nic, a naopak musí počítat s nezvyklými situacemi, jako je např. výrazný úbytek slunečního záření v období zimních měsíců.

Mezi největší výhody off-grid bydlení tedy patří energetická soběstačnost a s ní související nízké provozní náklady. Za zmínku stojí i fakt, že ceny nezasíťovaných pozemků bývají až o statisíce levnější oproti parcelám napojeným na inženýrské sítě.

Výčet nevýhod není dlouhý, ale zájemce o ostrovní dům si musí uvědomit, že projektová fáze i realizace spolknou citelně více prostředků oproti běžnému bydlení. Cena off-grid domů je zhruba o 20-25 % vyšší.

Jaké technologie v ostrovním domě nesmí chybět?

Hlavním „tahounem“ většiny ostrovních domů jsou solární panely doplněné o velkokapacitní akumulátory. Využití nachází také tepelná čerpadla, větrné turbíny a další zařízení.

Pro off-grid bydlení je typické také pečlivé hospodaření s dešťovou vodou, která se uchovává v retenční nádrži. Přívod vody se řeší studnou nebo jiným blízkým zdrojem vody (řeka, jezero…). Odpadní vody přečišťuje domovní ČOV nebo kořenová čistička.

Pokud vás nezávislé bydlení zaujalo, pusťte se do hledání inspirace. Na internetu najdete spoustu zdařilých projektů, které svou rafinovaností zaujme i zarytého odpůrce alternativního životního stylu.

Komentáře