Spousta lidí si v souvislosti s družstevními byty vybaví doby, kdy u nás panoval socialismus. Pravdou je, že první družstevní byty skutečně vznikly již po roce 1959, kdy vešel v platnost zákon o družstevní výstavbě, ovšem koncept družstevního vlastnictví je atraktivní dodnes. Představuje alternativu a mnohdy i jediné východisko pro ty, kteří si nemohou dovolit byt v osobním vlastnictví.
Cenově dostupnější bydlení
Vlastní bydlení je pro mnoho lidí finančně nedostupné, ale družstevní byt je obvykle výrazně levnější než srovnatelné bydlení v osobním vlastnictví. Úspora ve výši až několika desítek procent je pro mnoho zájemců naprosto zásadní.
Zájemce o družstevní byt však musí počítat s tím, že mu na něj banka neposkytne hypotéku, respektive poskytne, pokud bude ručit jinou nemovitostí. Bez vlastních zdrojů je financování družstevního bytu velmi komplikované – některá družstva proto nabízí financování formou úvěru poskytnutých přímo jemu (družstvu). Splátky jsou následně dotyčnému členu družstva připočítávány k měsíčním platbám.
Výše uvedeným způsobem nabízí družstevní byty v Praze například developer FINEP. Družstevník uhraní minimálně čtvrtinu z pořizovací ceny nemovitosti z vlastní kapsy a zbylou část splácí v rámci anuitních splátek po dobu 25 let od předání. V případě zájmu lze družstevní bydlení převést do osobního vlastnictví.
Pokud vás družstevní bydlení od známého developera zaujalo, podívejte se na aktuální nabídku bytů na finep.cz.
Kolik z vašeho rozpočtu ukrojí měsíční náklady?
Měsíční náklady na bydlení v družstevním bytě mohou být překvapivě nižší než náklady za byt v osobním vlastnictví. V praxi záleží na hospodaření družstva – v rámci podnikatelské činnosti může například pronajímat nebytové prostory a generovat zajímavý zisk.