Bakterie ve studních a vrtech

Bakterie se stávají jedním z nejčastějších původců problémů s vodou. Jejich přemnožení pravidelně otravuje život majitelům studní a vrtů. Bakterie se ovšem nesoustředí pouze na tento vodní zdroj, takže se možné nebezpečí spojené s jejich přemnožením týká opravdu každého z nás. Pokud zjistíte přítomnost bakterií ve veřejném vodovodu, je třeba okamžitě upozornit dodavatele a hygieniky. Pokud ovšem operujete se studnou nebo vrtem, závisí řešení zcela na vás.

Nežádoucí účinky bakterií

Na začátek je potřeba si říct, že existuje opravdu celá paleta druhů bakterií. Některé lidskému tělu dokonce prospívají. Ovšem ty, o kterých se budeme bavit v tomto článku, nikoliv. Bakterie škodící našemu organismu mohou způsobovat například nevolnosti nebo průjmy. Tyto nepříjemnosti jsou však jen špičkou ledovce, protože určité druhy vás klidně dostanou i do nemocnice. Záleží na tom, jak dlouho postiženou vodu konzumujete a v jakém množství se v ní tyto mikroorganismy nacházejí.

Vodu nejčastěji napadají:

Koliformní bakterie

Tyto bakterie se do vody dostanou buď sekundární kontaminací a nebo díky nedostatečnému zabezpečení vodního zdroje. Ochrana a úprava pitné vody je skutečně důležitá, proto musí celý proces fungovat správně. Přítomnost koliformních bakterií značí, že došlo ke znečištění vody fekálním odpadem. To znamená opravdu velký problém, protože tolerance těchto mikroorganismů ve vodě je naprosto nulová.
Nejznámější koliformní bakterie Escherichia Coli existuje sice jen krátce, i tak se ale dokáže na zdraví člověka výrazně podepsat. Je častým zdrojem infekcí, nevolností a dokonce i dlouhodobých onemocnění.

Bakterie
Bakterie

Enterokoky

Fekální znečištění zdroje vody nepřináší pouze předchozí typ bakterií. Dále se můžeme setkat také s enterokoky, pro něž však platí naprosto stejná (nulová) tolerance. Enterokoky se mohou stát původcem infekce močových a žlučových cest, gynekologických zánětů a přispívají i vzniku endokarditidy.

Legionella

Velice nebezpečnou bakterií, která by se ve vodním zdroji za žádných okolností neměla objevit, je legionella pneumophila. Ta se často usazuje na vnitřních stranách a zákoutích vodovodního potrubí. K jejímu výskytu dochází hned z několika důvodů. Libuje si totiž v nízkém tlaku vody a nízké teplotě výtokových cest. Vyhovuje je jí nedostatečná údržba a zanedbané ošetření rozvodů. Takové prostředí je pro ni přímo stvořené.

Legionella vnikne do lidských buněk a nadále se v nich množí. Následkem toho můžete dospět do fáze, kdy napadne dýchací cesty a způsobí akutní zápal plic, který přetrvá několik týdnů. Tomu se říká Legionářská nemoc. Může však dojít i k mírnějšímu průběhu infekce, kdy bakterie nepostihnou dýchací cesty, ale pouze vyvolají bolesti hlavy, horečku a bolesti svalů. Pontiatická horečka se dá vyléčit během prvního týdnu.

Legionella
Legionella

Pseudomonas

Bakterie pseudomonas je další bakterií, která představuje ohrožení pro lidský organismus. Jsou odolné vůči antibiotikům. Nevolnosti, průjmy a zvracení mohou být způsobovány právě díky přítomností těchto bakterií ve vodním zdroji. Negativní vliv však mají i na rostliny, u kterých dochází k různým onemocněním.

Pseudomonas aeruginosa představuje největší hrozbu. Dokáže totiž infikovat popáleniny, bércové vředy, rohovku i plíce. V krajních případech může infekce touto bakterií vést až ke smrti člověka. Legionella si libuje ve vlhkém prostředí, lidských výkalech a dokáže přežít také v lahvích s balenou vodou.

Jak problém s bakteriemi efektivně vyřešit?

Přítomnosti bakterií ve vodě se můžete zbavit, budete ovšem muset investovat do úpravny vody. Dávkovací sety chemií AquaDos jsou jedním z nejúčinnějších řešení tohoto problému. Systém se instaluje spolu s impulzním vodoměrem, který dává jasné instrukce z hlediska dávkování chemikálie do vody. K odstranění bakterií slouží savo (chlornan sodný), jehož množství musí zajistit kvalitu pitné vody stanovenou vyhláškou. Přístroj vyniká dlouhou životností a snadno instalací. Dále také potěší jeho bezobslužnost, protože pracuje zcela automaticky.

AquaDos se může využít nejen k likvidaci bakterií. Při zvolení jiné chemikálie si dokáže poradit i s korozí, problematickým ph (příliš kyselé nebo zásadité vodní prostředí) a dalšími nečistotami. Jedná se zkrátka o zdatného pomocníka, jehož přítomnost zvládne vyřešit řadu nepříjemností. A právě bakterie, kterým jsme celý tento článek věnovaly, jsou jednou z nich.

Komentáře