Jak se upravuje voda v domácnostech a rodinných domech

Nikdo z nás by si snad už ani nedokázal představit fungování běžné domácnosti bez každodenního přísunu pitné vody. Její důležitost není potřeba nijak dlouze vysvětlovat. Vaření, osobní hygiena, praní, mytí nádobí ani lidské tělo samotné se bez ní jednoduše neobejdou. Bohužel se voda v České republice v některých případech nepyšní tou nejlepší kvalitou. Obsahuje totiž nadměrné množství látek, které mohou mít neblahé dopady na fungování veškerých spotřebičů, ale také na zdraví člověka.

Smutným faktem je, že se lidé k problémům s kvalitou vody často obracejí zády a rozhodnou se je řešit až momentě, kdy jde opravdu do tuhého. Ale jaké látky špatnou kvalitu vody vlastně vyvolávají? A dají se nějak možné potíže řešit s předstihem? Na tyto otázky vám dokážeme odpovědět.

Voda v domácnosti

Tvrdá voda je nepřítelem spotřebičů

Tvrdá voda je zřejmě nejčastěji skloňovaným problémem, co se kvality vody týče. Nadměrné množství hořčíku a vápníku zanáší potrubí, výrazně zkracuje životnost spotřebičů a neblaze působí i z hlediska jejich běžného chodu. Za to může zejména vodní kámen, který se usazuje v konvicích, žehličkách, ale i pračkách a myčkách. Pokud tedy nechcete, aby tvrdá voda přitékající do vaší domácnosti měla za následek neustálé opravy nebo dokonce výměny celých spotřebičů, rozhodněte se situaci řešit včas.

Nejen spotřebiče ovšem budou kvůli tvrdé vodě strádat. Negativně totiž působí i na vlasy a lidskou pokožku. Ani vaši domácí mazlíčci se nebudou těšit dobrému zdraví. Zkrátka vám tvrdá voda nepřinese štěstí v žádné oblasti běžného života.

Možná se ptáte, jak poznat problém s tvrdou vodou s předstihem, když se ještě nemůžete řídit podle vzniklého vodního kamene na spotřebičích. Stačí jednoduše zajít do kteréhokoli hobby marketu a pořídit testovací proužek, který stojí cca 100 Kč a pomocí něj tvrdost vody změřit. Na základě výsledku testu se pak budete rozhodovat o dalších krocích.

Nadbytek železa a manganu není žádoucí

Vodu s vyšším obsahem železa poznáte většinou na první pohled. Charakterizuje ji totiž rezavá, až hnědá barva vody. Čím větší obsah železa, tím sytější hnědá voda z vodovodní baterie vytéká. Barva je ovšem ten nejmenší problém, který můžete očekávat. Železitá voda zanechává v potrubí měkčí kal, který může po čase průtok vody do domácnosti naprosto znemožnit. Ani spotřebiče si s nadbytkem železa nedokáží poradit bez toho, aniž by došlo ke zkrácení jejich životnosti.

Nadměrný obsah manganu zase poznáte díky mastnému povlaku na hladině vody. Dále se pak vyskytuje v podobě černých teček. Tyto dvě látky se neblaze podepisují na spotřebičích, sanitě, ale i prádle, které v takové vodě perete. Zejména na bílém textilu si budete moci všimnout hnědých skvrn. Je tedy jasné, že ani tento problém by se neměl nechat zajít příliš daleko.

Dusičnany a jejich vliv na zdraví člověka

Pokud voda obsahuje dusičnany, stává se doslova nebezpečnou pro lidský organismus. V zažívacím traktu totiž dochází k jejich přeměně na toxické dusitany. Nejhůře tuto skutečnost snášejí děti, jejichž těla zatím nevytvářejí dostatečné množství obranných látek. Proto by se tento jev neměl rozhodně brát na lehkou váhu.

Voda ze studní se častým původcem

I když mohou tyto látky postihnout vodu jakékoli domácnosti, nejvíce jimi trpí majitelé studen a vrtů. Dokonce není neobvyklé, aby voda ze studny obsahovala nadměrné množství všech výše zmíněných látek. Proto je nutnost řešit vzniklou situaci ještě o tolik důležitější.

Jak problémy efektivně vyřešit?

Na každý jev existuje hned několik možných řešení. Ovšem náklady za jednotlivé produkty se mohou vyšplhat na skutečně vysoké částky, které mohou výrazně zatížit váš rodinný rozpočet.

Byty, domy i rekreační objekty se mohou nadbytku železa a manganu  efektivně zbavit pomocí přístroje AquaEmix, které je plně automatické a vyžaduje minimální obsluhu. Funguje na principu výměny iontů. To znamená, že na sebe speciální filtrační směs váže veškeré nežádoucí látky, které voda obsahuje. Náplň přístroje se pravidelně regeneruje pomocí solného roztoku. Dále vyniká snadnou instalací a dlouhou životností. AquaEmix řeší i problém tvrdé vody.

Jednoduše jej napojíte na hlavní přívod vody do objektu a výstup plný nežádoucích látek se zavede přímo do odpadu. Řídící ventil si nastavíte libovolně podle vašich potřeb a pak už jen budete plnými doušky (doslova) vychutnávat vodu bez jakýchkoli obav.

Pokud máte problém s vysokým obsahem dusičnanů, řešením je úpravna vody AquaNamix.

Komentáře