Kotelní kámen ničí kotle a ohrožuje i jejich majitele

S vodním kamenem se setkalo už mnoho z nás. Ale málokdo tuší, že existuje ještě i takzvaný kotelní kámen, který se tomu vodnímu dost podobá a může nadělat obrovské škody šplhající se do desítek tisíc korun.

Jak už jeho název napovídá, objevuje se především v kotlích, respektive v nádobách, v nichž dochází k varu tvrdé vody. Kotelní kámen je směs minerálů, které se vylučují ve formě pevného povlaku na stěnách kotle, ve kterém dochází k varu tvrdé vody. A čím je jejich vrstva větší, tím závažnější může způsobovat potíže. Obvyklé složení kotelního kamene je uhličitan vápenatý, síran vápenatý, křemičitan vápenatý, křemičitan hořečnatý, hydroxid hořečnatý, uhličitan hořečnatý, chlorid vápenatý, síran hořečnatý.

Nehřeje, praská, exploduje

To, že by byly stěny kotle pouze zanešené vrstvou usazených minerálů, by mnoho lidí zřejmě tolik netrápilo. Jenže jak vrstvy rostou, snižuje se tepelná vodivost kotle a nejen, že nepracuje, jak má (tedy snižuje se jeho účinnost), ale navíc může docházet i k přehřívání jeho stěn – ty se totiž už nemohou dostatečně ochlazovat proudící vodou. Že k tomu dochází, poznáme třeba tak, že z kotle slyšíme podivné bouchání, praskání nebo hučení. To by pro nás mělo být hlavním varovným signálem. Pokud v takové situaci nenecháme kotel zkontrolovat a nevyčistíme ho, může v konečném důsledku dojít až k prasknutí jeho stěny, případně se stěna „vyhřeje“. A nakonec tak kotel může i explodovat a nadělat škodu nejen na majetku, ale v ohrožení se ocitnou všechny osoby, které by v tu chvíli byly poblíž (musíme si uvědomit, že kotel je plný vroucí vody a může tak při výbuchu způsobit těžké popáleniny).

kotelní kámen
kotelní kámen

Řešení existuje

Pokud víme, že máme tvrdou vodu, neměli bychom situaci s kotelním kamenem nechat dojít až do katastrofických důsledků. Ideální je začít ji řešit hned v počátcích, nejlépe ještě před samotnou instalací nového kotle (ale stejně tak můžeme pomoci i staršímu, již používanému). Na vstup  vodovodního potrubí do našeho domu si můžeme nechat nainstalovat přístroj na změkčování vody. Často se využívá přístrojů pracujících na bázi iontové výměny (např. AquaSoftener), kdy speciální filtry vychytávají ionty vápníku a hořčíku a nahrazují je ionty sodíku. Podobný přístroj můžeme nainstalovat na potrubí i přímo ke kotli, takže do něj pak vstupuje měkká voda a žádný vodní kámen nevzniká.

Cesta chemie

A co když už kotelní kámen máme vytvořený a nevíme, co s ním? I to lze samozřejmě řešit. Používají se různé chemické přípravky určené ke změkčování vody a odstranění vodního kamene.  V těch je většinou obsažen uhličitan sodný, hydroxid sodný, fosforečnan sodný nebo jde o třísloviny. Pokud se tyto látky dostanou do kotle, dokážou nejen zneutralizovat kyselost solí, která má za vinu korodování kotlů, ale zároveň odstraňují i usazeniny a zabraňují jejich tvorbě, takže místo aby se na stěnách tvořil kámen, železité látky se z kotle vypouštějí ve formě kalu.

Co vybrat?

Metod, jak se zbavit kotelního kamene (nebo i celkově vodního kamene, který se usazuje například také v pračce, varné konvici či myčce) je několik. A je jen na vás vybrat si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat – chemický změkčovač, prevenci ve formě přístrojů změkčujících vodu nebo třeba nejistou metodu změkčování vody pomocí působení magnetického pole. Pokud nevíte, po čem sáhnout, v první řadě byste si měli nechat udělat rozbor vody a zjistit, kterých látek je v ní moc a které z nich vám doma způsobují potíže. Pak je vhodné obrátit se na odborníky a prokonzultovat s nimi svůj problém. Jen oni vám nejlépe poradí, jak se vodního a kotelního kamene nejrychleji a nejefektivněji zbavit.

Komentáře