Trápí vás tvrdá voda? Změkčete ji!

Tvrdá voda je voda s vysokým obsahem rozpušťěných minerálů. Jedná se hlavně o vápník a hořčík, které do sebe sbírá po dlouhé cestě od pramene až k vodovodnímu kohoutku. Podstatné je jakým podložím protéká. Svou výslednou tvrdost získává podle celkové sumy minerálů v ní obsažených.

Tvrdá voda a vodní kámen
Vodní kámen na vodovodní baterii

Studny a vrty

Běžně tvrdá voda neznamená pro člověka žádné zdravotní riziko. Problémy, které přináší jsou zejména technologického rázu. A první v pořadí je ta, kterou čerpáme z vlastním vrtů a studní, kde je překročení některého z parametrů velmi pravděpodobné. Špatné parametry vody vykazuje podle mnohých zkušeností i voda z veřejného vodovodu.

Na rozdíl od vlastního zdroje, kdy voda bývá nevhodná již už zdroje, se u vody z komunálního vodovodu problémy většinou nabalí až po cestě. Problémem bývá staré zkorodované potrubí, ze kterého se do vody nežádoucí látky uvolňují.

Důsledky tvrdé vody, vodní kámen

Nejspíše všichni známe – vodní kámen je šedobílý povlak, který se usazuje na stěnách spotřebičů, najdeme ho na sanitě v koupelně i toaletě. A kdo měl velkou smůlu, potkal se s ním po tom, co mu zničil pračku, myčku, či bojler při výměně topné spirály, kde se nejvíce usazuje.

Co dělat?

Za začátku podle babských rad drhnete kachličky a spotřebiče octem či citrónem. Do pračky a myčky přidáváte změkčující prostředky a skutečnou příčinu problému vody neřešíte. Zejména v oblastech s tvrdou vodou vás ale brzy každodenní otírání onoho povlaku brzy přestane bavit. Také zjistíte, že nákup změkčovacích prostředků vám začíná dělat nemalou položku v domácím rozpočtu.

Eva a vodní kámen
Eva a vodní kámen (Jak se Eva zbavila vodního kamene?)

Řešení je logické – Máte tvrdou vodu? Změkčete ji

Drhnutím vodního kamene odstraňujete následek, ne příčinu. Aby vodní kámen nevznikal, je nutné vodu změkčit. Změkčení vody je proces, při kterém dojde ke snížení množství minerálů vápníku a hořčíku, které jsou v ní rozpuštěny.

Na trhu najdeme několik zařízení, které změkčení vody nabízejí. Jsou to větší či menší úpravny a filtry pracující na různých principech.

I v dnešní době najdeme prodejce nabízející změkčovače vody na bázi magnetů. Takový princip má sice vědecký základ, ale účinnost je minimální viz článek: “Pohádka o magnetickém změkčení”.

Pro pračky a myčky se často používají malé filtry (např. https://www.zmekceni-vody.cz/50-zmekcovaci-filtry) , které se předřadí přímo před daný spotřebič. Tyto filtry obsahuji iontoměničovou náplň a vodu skutečně změkčují. Problém je v tom, že se rychle zanesou a musíme je vyměnit. Nicméně v případě pračky na chalupě, která se nepouživá často je toto řešení dostatečné. Filtr může např. při praní dvakrát za měsíc vydržet i půl roku. Pro místa, kde je větší spotřeba, více spotřebičů a vodu používáte i pro pití, je toto řešení nesmysl.

Reverzní osmózy

Další varianta změkčení vody je reverzní osmóza. Takové zařízení však nachází uplatnění spíše v provozech a průmyslu. Proč? Reverzní osmóza je v podstatě superjemný filtr který zachytí téměř vše, co je větší, než molekula vody. Výsledkem je ultračistá voda, která se se hodí pouze pro technické účely podobně jako voda destilovaná. Voda, kterou pijeme, v sobě určité množství minerálů mít musí. Kvalitní reverzní osmózy jsou také velmi drahé. Jaké je tedy řešení?

Centrální změkčovač vody a mýdlo bude pěnit více

Nejběžnější i nejfunkčnější metoda změkčení vody je iontová výměna. Při tomto procesu voda protéká skrz změkčovač vody obsahující speciální směs. Ta má schopnost vápník a hořčík vyjmout i s přihlédnutím na ponechání určitých hodnot minerálů, které jsou potřebné po naše zdraví. Výsledkem je voda zdravá a změkčená, která nezpůsobuje zmíněné technologické problémy.

Vodní kámen prostě nevzniká. Mýdlo pění víc, pokožka je po umytí jemnější a káva chutná lépe.

Zařízení s touto směsí se nazývají změkčovače vody a montují se na centrální přívod vody do objektu. Voda je tedy změkčená centrálně, kompletně a starosti s vodním kamenem jsou pryč.

Domácí změkčovač vody bývá skladný, často se vejde i pod dřez.

Změkčovače vody v domácnostech
Změkčovače vody v domácnostech

Komentáře