Jak si zařídit bydlení v novostavbě podle nejnovějších trendů

Dveře v novostavbě

Základem moderního a zároveň spokojeného bydlení je předem vše dobře naplánovat. Nejvíce toho ovlivníme právě při tvorbě projektu, dále pak i výběrem vhodných doplňků jako jsou okna, dveře, podlahy, stínící technika nebo krbová kamna. V tomto článku se podíváme na několik konkrétních tipů a trendů, které můžete zakomponovat do plánování své novostavby, případně i je zařadit už do postaveného domu.

Na jaké detaily se zaměřit při tvorbě projektu

Když plánujete, jak bude váš nový dům vypadat, musíte myslet na spoustu věcí. Záleží na vašich finančních možnostech, na tom, kolik vás bude v domě bydlet, jak vypadá stavební pozemek apod. Kromě toho, že se budete rozhodovat, jaký počet a velikost pokojů budete v domě mít, jestli bude u domu garáž, nebo jak velký bude sklep, narazíte i na důležité detaily, jako jsou například tyto:

  • Propojení obýváku a kuchyně. Jasným trendem je u novostaveb vytvořit v přízemí jednu velkou místnost, která bude zároveň obývacím pokojem a kuchyní. Tady se pak členové rodiny nejčastěji setkávají.
  • Relaxační zóny. Další myšlenkou mohou být relaxační zóny, které mohou mít mnoho podob. V dnešním uspěchaném světě oceníte koutek, kde budete mít prostor sami pro sebe. Může to být zasklený balkón s pohovkou, rozšířený parapet, kde se dá v klidu číst kniha nebo jakýkoliv šikovný koutek, který vytvoří pohodové relaxační místo.
  • Prosklený vstup na zahradu. Máte-li pěknou zahradu, pak určitě myslete na to, aby na ni byl přímý vstup z domu, ať vás to co nejčastěji láká jít ven. Ideálně prosklené terasové nebo balkónové dveře, které zajistí i příjemný výhled.
  • Krbová kamna. V neposlední řadě si můžete nechat do projektu zakomponovat komín pro krbová kamna, která mohou být srdcem domu právě ve velké setkávací místnosti.

Jaká vybrat okna a dveře

Výběr oken a dveří už je oproti tvorbě projektu celkem jednoduchý. U novostaveb jsou jasným trendem kvalitní plastová okna, která vypadají jako dřevěná nebo ještě lépe jako hliníková (například profil GEALAN LINEAR). Dále jsou v kurzu velké prosklené plochy a k nim venkovní stínící technika v podobě venkovních rolet a žaluzií.

Moderní terasové dveře
Moderní terasové dveře

Co se týká dveří, pak převládají výrazné vstupní dveře, které mají výborné izolační vlastnosti a zároveň i bezpečnostní opatření. Interiérové dveře do novostaveb bývají v jednom duchu (jedna modelová řada), jen se mezi sebou liší mírou prosklení. Při výběru dveří je dobré myslet i na to, aby v interiéru barevně ladily hlavně s podlahovou krytinou příp. s nábytkem.

Co můžete zlepšit, když už v novostavbě bydlíte

Když už máte dům postavený, můžete přesto ovlivnit dost podstatných prvků. Jedním z nich je venkovní posezení. Jasným trendem jsou jednoduché hliníkové pergoly, které jsou nejlépe „nalepené“ přímo na dům. To znamená, že z kuchyně či obývacího pokoje přejdete přímo do pergoly, která může být samozřejmě i prosklená, čímž vznikne zimní zahrada, která se dá používat téměř celoročně.

Dalším důležitým prvkem v každé novostavbě je nábytek. Tady záleží na vašem vkusu. Můžete mít moderní nábytek, minimalistický nábytek nebo třeba nábytek ze dřeva a jiných přírodních materiálů.

Příjemnou atmosféru doma podpoříte i vhodným výběrem barev a barevných kombinací. Trendem začínají být v interiérech i výraznější barvy, naopak zvenku stačí, aby ladily dvě základná barvy (například barva fasády a barva ostatních prvků – okna, vstupní dveře, garážová vrata apod.).

Jestli vás článek zaujal, můžete se podívat na další trendy moderního bydlení 10 trendů pro moderní bydlení v novostavbě.

Komentáře