Asijské umění v interiéru: dodá punc luxusu i relaxační atmosféru

Čínské umění

Hledáte-li univerzální doplňky do interiéru, které v sobě skloubí eleganci, luxus i exotiku a zároveň navodí příjemnou atmosféru, pak doporučujeme se poohlédnout v oblasti asijského umění. Člověk nemusí považovat asijské umění za svůj koníček, aby ho zvolil do svého interiéru, ani být velký cestovatel po exotických zemích. Není ani nutné to doma s asijským uměním jakkoliv přehánět pro vytvoření dokonalého efektu. I zde platí, že méně je někdy více.

Jeden či dva dominantní prvky v interiéru ho mohou zcela přetvořit a vdechnout mu nový život. Pokud jde o asijské umění, na své si nepřijdou pouze fanoušci exotiky, ale také milovníci vysoké kvality, kombinace velkého detailu a přitom minimalistických linií. Starožitné asijské umění navíc nemusí pouze chytat prach, ale dokáže interiér doplnit funkčním a přesto neotřelým způsobem.

Místnost oživí například vysoká porcelánová váza s vzorem čínského písma z online starožitnictví AntikArt, která při doplnění jemnými textiliemi v neutrálních tónech vytvoří příjemnou relaxační zónu. Ideální umístění bude například v rohu obývací místnosti, pracovny či ložnice. Mezi populární kategorii asijských doplňků do interiéru patří právě porcelánové nádobí, ať už se jedná o vázy, talíře či hrníčky. Všechny spojuje vysoká kvalita provedení, zaměření na detail a řemeslná výroba v každém centimetru. Mezi typické motivy patří příroda – větve, ptáci, rozkvetlé stromy či květy lotosu, doplněné o geometrické vzory a pozlacené linie. Ačkoliv to na někoho může působit jako velké množství motivů, kouzlo každé ručně malované japonské vázy spočívá v příjemné harmonii barev, která spolu s přírodními vzory tvoří dokonalý umělecký celek.

Vizuálně příjemné jsou také japonské obrazy a dřevoryty, které udělají radost detailním zpracováním v kombinaci se střídmou kombinací barev. Nikdy sice nebudou dominantním prvkem v místnosti, ale právě díky tomu budou perfektním doplňkem na holých zdech každé pracovny, kde je prioritou ničím nerušený klid a soustředění. Umění nemusí být vždy výrazné, na druhou stranu neutrálně laděné obrazy jsou ideální právě v kombinaci s odvážnějšími kousky.

Mezi typické asijské a exotické dekorace patří v neposlední řadě sošky postav či hlav, typicky bojovníků či domorodých žen. Zatímco vázy a dřevoryty pochází typicky z Číny či Japonska, etnické sošky a busty pochází z různorodých kultur od Japonska přes Čínu až po africké kmeny. S původem se mění také materiál, typický je zde nejen porcelán, ale také slonovina a především bronz. Každý si tedy vybere tu, která mu stylem a zpracováním sedí nejvíce. Sošky mohou být nejen dekorací, ale pro někoho i symbolem či spirituálním prvkem v ložnici či relaxační místnosti.

Komentáře