Babské rady: Jak se zbavit vodního kamene snadno a rychle?

Pro toho, kdo má tvrdou vodu, je to věčný boj. Vodní kámen se usazuje ve všech spotřebičích, na kohoutcích, umyvadle, ve vaně. A i když je to na jednu stranu „jen“ estetický problém, na druhou stranu může napáchat velké škody. Přitom se dá snadno odstranit pomocí běžných přípravků, které máte doma ve spíži.

Jistě, na odstraňování vodního kamene se prodává nespočet chemických přípravků, které podle reklam stoprocentně fungují a navrátí všemu lesk během chvilky. Pokud se ovšem chcete vyhnout chemii a navíc výrazně ušetřit, můžete si účinné přípravky proti vodnímu kameni připravit i sami doma a vyčistit s nimi vše, co potřebujete. Nespočtem hospodyněk i léty používání je prověřeno, že „babské rady“ v tomto ohledu fungují.

vodni kamen

Varná konvice

Vodní kámen nikdy neodstraníte obyčejným saponátem, potřebujete na něj „silnější kalibr“. A tím je obvykle buď ocet, jedlá soda nebo kyselina citronová (ta je běžně k sehnání v supermarketech, používá se například i při zavařování), ačkoliv se samozřejmě podají použít také jiné produkty. Ocet pomáhá například na varné konvice, v nichž vodní kámen snižuje účinnost a rychlost varu. Doporučuje se konvici zpola naplnit octem a dolít vodou, pak směs nechat povařit a zcela vychladnout. Teprve pak se vylije a v konvici byste ještě jednou měli vyvařit čistou vodu, aby zmizela případná kyselost.

Pračka

Ocet pomáhá i na vyčištění pračky – stačí ho nalít do přihrádky na prášek a nechat pračku naprázdno na nějaký program prát. Podobně funguje i kyselina citronová, jíž se dvě lžíce nasypou přímo do bubnu a pak je postup totožný. Případně existují recepty na výrobu domácí aviváže, která má octový základ – a když s ní pravidelně perete, vodní kámen nemá šanci.

Kohoutky

Zanášejí se i vodovodní baterie nebo sprchové hlavice, kde se pak snižuje průtok vody a zvenku to působí nehezky. Tady opět pomůže ocet nebo kyselina citronová, doporučuje se i jedlá soda rozmíchaná ve vodě. Ideální je ve vzniklé tekutině namočit vatu, tu pak přiložit na baterie či sprchu a nechat až několik hodin působit. A pokud si chcete tuhle práci ušetřit? Nejlepší je udržovat vodovodní baterie i umyvadla suché a čisté, což znamená je po každém použití omýt mýdlovou vodou, pak čistou vodou a otřít do sucha hadříkem. Je to sice poněkud otravné, ale vodní kámen pak nemá šanci.

WC

Vodní kámen se usazuje i v záchodě, a to jak v míse, tak v nádržce s vodou. Na čištění mísy můžeme opět použít kyselinu citronovou nebo ocet, ale pomáhá i Coca Cola, protože obsahuje kyselinu fosforečnou. Nejprve je třeba zvonem „odšplouchat“ vodu a pak se přímo do mísy nalije celá láhev Coca Coly. Ideální je nechat ji působit několik hodin a pak spláchnout.

Myčka nádobí

Stejně jako ostatní spotřebiče fungující na základě vody, je vodním kamenem ohrožena i myčka nádobí. Ale majitelé si s ní většinou nemusejí dělat tolik starostí – pokud totiž používáte tablety do myčky, ve většině případů v sobě již obsahují změkčovadlo, takže voda není tak tvrdá. A pokud zjistíte, že se kámen přece jen usazuje, dá se do myčky nasypat i speciální sůl, která ho také odstraní a nedovolí mu dál se usazovat.

kotelní kámen
Vodní kámen

Spáry a dlaždice

Kdo má kolem umyvadla, sprchy či kuchyně dlaždičky, může vodní kámen najít i na nich, případně v jejich spárách. Na tato místa se doporučuje kyselina solná, která se jednoduše nalije na hadřík, nanese se na zanesená místa a po několika minutách ji stačí opláchnout. Ale pozor, kyselina solná se nesmí dostat do kontaktu s plastovým dřezem nebo chromovými bateriemi, které by nenávratně poničila.

Bojler, kotel

Bohužel, vodní kámen se usazuje i v takových spotřebičích jako je bojler či kotel. A do jejich útrob se nedostanete, abyste je mohli očistit od usazenin. Pokud je v domácnosti máte a nechcete riskovat jejich zničení, které v důsledku dlouhodobého zanášení může nastat, je ideální pořídit si přístroj na změkčování vody, který se napojí přímo na vodovodní potrubí a z tvrdé vody díky speciálnímu filtru udělá měkčí. Je to sice větší investice, ale zato se pro vás nekonečný boj s vodním kamenem stane minulostí.

Komentáře